Czy jesteś za wprowadzeniem w Polsce kwoty wolnej od podatku w wysokości 7500 zł (obecnie 3092 zł)?

Data: 15.04.2015

Jeśli popierasz referendum w tej sprawie
zarejestruj swój głos lub chęć pomocy w zbieraniu podpisów
na stronie
» http://db.org.pl/kwota-wolna-od-podatku/


Działając na podstawie prawa do petycji składam do Sejmu RP wniosek o rozpisanie referendum ogólnokrajowego w sprawie wysokości kwoty wolnej od podatku, które zawierałoby jedno pytanie:
„Czy popierasz podniesienie kwoty wolnej od podatku do wysokości 7500 zł rocznie?”
[TAK/NIE]


Wysokość kwoty wolnej od podatku w Polsce jest prawie dwukrotnie niższa niż kwota, którą uznaje się za konieczną do przeżycia, a ponadto jest jedną z najniższych w Europie - wynosi ona 3090 zł w skali roku. Co za to przeciętny obywatel może kupić? Opłacić rachunki w jednym miesiącu! A przecież po przeliczeniu kwota wolna od podatku we Włoszech, Grecji, Niemczech czy Danii plasuje się na wysokości 20-30 tysięcy złotych. W Wielkiej Brytanii, Austrii, Finlandii czy na Cyprze przekracza 40-50 tysięcy złotych. Nie doprowadziło to nigdy do tragedii gospodarczej, wprost przeciwnie, są to kraje ekonomicznie bardziej rozwinięte. Oznacza to, że obywatele tych krajów wiedzą lepiej jak wydatkować swoje pieniądze niż politycy.

Referendum

Przestrzegając zasad, które przyjmuje Demokracja Bezpośrednia uważam, że każde pytanie referendalne odnoszące się do kwestii budżetowych musi być obarczone już na wstępie kalkulacją zysków oraz strat. Dlatego prezentuję poniżej proste uzasadnienie proponowanych tez:

Uzasadnienie: Według wyliczeń Dziennika Gazeta Prawna przy podniesieniu kwoty wolnej od podatku do 7500 zł budżet straciłby wpływ z tytułu podatku dochodowego na ok. 16,1 mld zł. Taka prosta kalkulacja jest jednak obarczona prostym błędem logicznym: przecież obywatele nie trzymają tych pieniędzy w kieszeni czy pod łóżkiem. Wprost przeciwnie – na kwocie wolnej od podatku korzystają przede wszystkim zarabiający mniej, czyli głównie Ci obywatele, którzy napędzają konsumpcję, a nie masowo oszczędzają lokując środki w inwestycje. A skoro Ci obywatele konsumują – kupują jedzenie, korzystają z usług fryzjerów, mechaników, szewców itd. – to te pieniądze tak czy owak powrócą do budżetu w formie VAT-u (i/lub) akcyzy – podatków dużo efektywniejszych a w przypadku VAT – podatku dodatkowo mniej brutalnego niż podatek dochodowy. Jeśli natomiast pewnego roku budżet nie mógłby się łatwo „dopiąć” – skorzystać można zawsze z Funduszu Rezerwy Demograficznej. Czy nie zastanawiało Cię dlaczego gdy brakuje na premie dla urzędników rząd razem z Sejmem bez problemu korzystają ze środków zgromadzonych w Funduszu Rezerwy Demograficznej pod szczytnym hasłem – „musimy dołożyć do emerytur”, a gdy faktycznie, namacalnie, trzeba pomóc obywatelom - nie? Dodatkowe argumenty za kwotą wolną od podatku są proste - przede wszystkim chodzi o to by widełki podatku progresywnego nie prowadziły do duszenia drobnej działalności nadmiarem danin publicznych. Z wysoką kwotą wolną od podatku łatwiej jest przetrwać uboższym - co z tego,że mogą dziś zachować 3090 zł w kieszeni skoro państwo ściąga od nich dużo więcej innymi kanałami fiskalnymi? Powyższe rozwiązanie pozwala też zachować większą transparentność finansów publicznych.

Referendum

Istnieją także argumenty przeciw - przede wszystkim w debacie powtarza się argument, iż po podwyższeniu kwoty wolnej od podatku budżet nie będzie się w stanie "dopiąć" i wiele socjalnych zabezpieczeń (w moim przekonaniu – wątpliwej jakości) wygaśnie – obaliłem ten argument powyżej. Inny, liberalny argument odnosi się do istnienia tej instytucji - liberałowie proponują by w jej miejsce wprowadzić po prostu podatek liniowy co jeszcze bardziej ukróci biurokracje i formalizmy. Przeciwnicy zwiększenia kwoty podnoszą także, że i tak Polska jest wśród państw, które mają najniższą efektywną stawkę podatkową - czyli PIT, po odliczeniu kwoty wolnej i zastosowaniu stawek z ustawy o PIT. Według nich jesteśmy na 6. miejscu w Europie, wśród krajów o najniższej stawce.

Referendum

Jedno jest pewne – w sprawie kwoty wolnej od podatku powinna odbyć się rzetelna debata, a o zdanie powinni być zapytani przede wszystkim Ci, którzy podatki płacą czyli Obywatele. W związku z powyższym wnoszę jak we wstępie.

Łączę wyrazy szacunku,
Paweł Tanajno
Kandydat na Prezydenta RP
z ramienia Demokracji Bezpośredniej

Jeśli popierasz referendum w tej sprawie
zarejestruj swój głos lub chęć pomocy w zbieraniu podpisów
na stronie
» http://db.org.pl/kwota-wolna-od-podatku/