Nowoczesny patriotyzm według Demokracji Bezpośredniej

Data: 13.01.2015

Nowoczesny patriotyzm według Demokracji Bezpośredniej:
To duma z własnego Narodu, a nie państwa.
To szacunek dla innych współwłaścicieli państwa - pozostałych obywateli.
To świadomość, że władza jest po to aby służyć, bo rządzić umiemy się sami.
Referendum

Często spotykamy się, szczególnie ze środowiska, które mieni się wolnościowym np. KNP, z pogardą dla współobywateli. Janusz Korwin Mikke otwarcie propaguje hasło, że większość obywateli to idioci. Politycy pozostałych partii różnią się od niego tylko tym, że swoją pogardę ukrywają. Wszystkich ich łączy jedno, czują się lepsi, czują się namaszczeni.

Tymczasem dość znamienne słowa płyną ze strony głowy państwa, którego obywatelom możemy pozazdrościć poziomu życia oraz polityki. Książę Hans-Adam II von und zu Liechtenstein stwierdził w wywiadzie.

Jan Skowera pyta : Wasza Książęca Wysokość, czy forma tak daleko posuniętej demokracji bezpośredniej, jaka istnieje w Księstwie Lichtenstein jest możliwa w państwie tej wielkości co Francja, czy Polska?

JKW Hans Adam II odpowiada: Tak, naturalnie. Państwo wybieracie w Polsce i we Francji swoich prezydentów i jest to przeważnie osoba, z wyjątkiem pojedynczych przypadków, której nie znacie. Głosując nad nowym prawem podatkowym lub przynależnością do jakiejś organizacji międzynarodowej, możecie przestudiować dokumenty, względnie zasięgnąć opinii ekspertów, którzy są specjalistami w tej dziedzinie. Nie wierzę, że Szwajcarzy czy mieszkańcy Liechtensteinu są bardziej inteligentni od Polaków czy Francuzów.

Chociaż Szwajcaria oraz Liechtenstein z demokracją bezpośrednią mają wiele dobrych doświadczeń i nie jest przypadkiem, że mamy największy w Europie dochód narodowy brutto na głowę mieszkańca. Szwajcaria, podobnie jak i Liechtenstein, są krajami ubogimi w dobra natury i surowce mineralne. Udział gruntów uprawnych w stosunku do powierzchni kraju jest tak we Francji, jak i w Polsce czterokrotnie większy niż w Szwajcarii i Liechtensteinie.

Źródło : » http://monarchia.info.pl/jestem-monarchista-nie-dlatego-ze-jestem-monarcha-wywiad-z-ksieciem-liechtensteinu-hansem-adamem-ii/

Aktualności